Како најлесно да купиш/продадеш крипто од Македонија

Во оваа статија ќе прочиташ како најлесно можеш да дојдеш до Биткоин или друга криптовалута од Македонија, како и каде можеш да ги чуваш токените и на крај како да ги претвориш назад за долари, евра или денари.

Купување

Во принцип можеш да купиш крипто на два начини, и тоа:

Со кеш

Ова е дефинитивно најлесен начин да дојдеш до Биткоин, Тетер или друга криптовалута. За да најдеш некој што продава крипто еве неколку начини каде можеш го направиш тоа:

  1. Постави прашање на некоја од следниве Телеграм групи.
  2. Посети локална крипто менувачница

Со MK картичка

Овој начин на купување на крипто е нешто поскап од купувањето со кеш во поглед на провизии. Постојат повеќе сервиси на интернет кои поддржуваат македонски картички. Сите сервиси имаат свои правила, провизии и можеби и верификација на идентитет. Пред да ги користиш добро прочитај ги правилата и начинот на користење. Еве три веќе испробани такви сервиси:

За да видиш листа од сите сервиси кои поддрживаат македонски картички кликни тука.

Чување

Се што ти е потребно за да чуваш крипто е паричник апликација или crypto wallet. Тука можеш да ги видиш најдобрите апликации за чување на крипто и други токени. Пред да ги користиш прочитај дали го поддржуваат токенот кој го имаш.

MyEtherWallet и MetaMask се најпрактични решенија за работа со сите ERC20 токени на Ethereum.

НАПОМЕНА: Чувањето на Биткоин или други токени на централизирани менувачници претставува додатен ризик за твоите средства. За да бидиш сигурен дека твоите токени не зависат од трето лице, чувај ги на посебна паричник апликација која поддржува seed phrase (12 или 24 зборчиња) или приватен клуч од адресите.

Продавање

За продавање на крипто принципот е ист и можеш да ги искористиш телеграм групите или некоја од локалните менувачници.

Трета опција е да искористиш менувачница како FTX со што ќе ти дозволи размена на Биткоин или други токени со фиат валути како евро или американски долар. Потоа со верификација на идентитет од страна на менувачницата, ќе добиеш можност да направиш банкарска транскација и да ги пратиш парите директно на твојата банкарска сметка.

Екстра

Информации за сите токени, менувачници и парови на тргување на пазарот можеш да најдеш на CoinMarketcap или CoinGecko.

Погледни ја официјалната статија на Народна Банка на Република Македонија за прашања и одговори за крипто-средствата.

За крипто разговори и дружење приклучи се на нашања ФБ страна Криптовалути Македонија или на Твитер Крипто Култура.

Rate:

5 out of 5 stars(4 ratings)

Напишете коментар

Блог

Добредојде на нашиот блог. Тука ќе ги најдеш сите статии од Крипто Култура и линкови до оригиналните содржини.

За да најдеш некој друг ресурс или апликација, погледни ги сите ресурси или колекции.

Овој водич е напишан од Петар, ДеФи ентузијаст кој се потруди да…

Прочитај повеќе

Погледни ја оригиналната статија што го содржи целосното…

Прочитај повеќе

Newsletter

Не пропуштај да се зачленеш во единствената крипто листа на македонски!

За Крипто Култура

Од заедницата - за заедницата

Навигација
Заследи